Z toksynami spotykamy się na co dzień. Wraz z rozwojem cywilizacji wzrasta zanieczyszczenie środowiska. Samochody emitują do środowiska groźne substancje. Niektóre z nich wykazują właściwości alergizujące, podczas gdy inne latami kumulują się w organizmie i działają kancerogennie.
Żywność, którą spożywamy, nie jest wolna od toksyn. Przeprowadzone badania wykazały, iż produkty rolnictwa ekologicznego zawierają śladowe ilości szkodliwych substancji. Prawdopodobnie źródłem tych związków jest woda.
Osoby, które zażywają leki, powinny pamiętać, iż medykamentów nie należy traktować jak cukierków. Każdy farmaceutyk oprócz aktywności leczniczej, wykazuje działanie toksyczne.
Nie wszystkie toksyny, z którymi spotykamy się, pochodzą z fabryk. Rośliny broniąc się przed szkodnikami, wytwarzają trucizny. Niektóre z nich odbijają się negatywnie na zdrowiu człowieka. Wśród popularnych roślin trujących wymienia się: glistnik jaskółcze ziele, bieluń dziędzierzawa, bukszpan zwyczajny i naparstnica purpurowa.
Toksyny są szeroko rozpowszechnione w świecie zwierząt. Wytwarzają je pająki, węże i żmije. Pełnią one funkcję obronną i tym samym umożliwiają przetrwanie.
Jesienią media podają informacje dotyczące zatruć grzybami. Jadalne podgrzybki można łatwo pomylić z innymi gatunkami.
Toksyny bakteryjne często zbierają śmiertelne żniwo. Zatrucie jadem kiełbasianym często kończy się zgonem.
Strona internetowa Toksyny.pl stanowi cenne źródło informacji i porad. W związku z tym, iż codziennie spotykamy się z truciznami, musimy nauczyć się minimalizować ryzyko.