Media o nas / Mammografia to tylko 15 minut – rajd-polski-kobiet.pl

  • admin
  • 0 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Mammografia to tylko 15 minut

kwadrans, który może uratować życie


 

Co piętnasta kobieta w Polsce choruje na raka piersi. Każdego roku 5000 kobiet umiera z tego powodu. Większość z nich mogłaby żyć, gdyby tylko znalazła czas na bezpłatne badanie. Profilaktyka – magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Menopauza.pl oraz Fundacja Amazonki przypominają, że październik jest obchodzony na całym świecie jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi.

Rak piersi stanowi około 20 % zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka piersi, z czego umiera połowa.

Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20 % przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe kobiety trafiają do lekarza zbyt późno.

Rakowi piersi nie można w istotny sposób zapobiegać. Jedyną szansą dla kobiet jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Teoretycznie, w ciągu ośmiu lat jest kilka szans na to, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Niestety, tylko teoretycznie. Polki się nie badają – 75% kobiet nie wykonuje regularnych badań mammograficznych.

Najbardziej zagrożone chorobą są Panie po menopauzie. Ryzyko zachorowania zwiększa się w przedziale wiekowym 50-69. Dlatego tak ważna jest świadomość skuteczności  profilaktyki. W Polsce bezpłatnym  programem profilaktycznym objęte są Panie w wieku 50-69, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Mammografia nic nie kosztuje, zajmuje 15 minut i ratuje życie.

Dowiedz się więcej o profilaktyce raka piersi oraz o miejscach, gdzie możesz wykonać bezpłatne badanie mammograficzne na www.menopauza.pl

 

 

Mammografia – co to jest?

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają dyskomfort w czasie badania, wynikający z krótkotrwałego ucisku.

 

Na czym polega badanie?

Podczas badania, technik elektroradiologii umieści Twoją pierś na stoliku aparatu mammograficznego. Następnie zostanie ona dociśnięta do urządzenia przy pomocy płytki z przejrzystego tworzywa. Podczas badania może być odczuwalny ucisk. Zdjęcia wykonywane są w dwóch płaszczyznach: osiowej i bocznej, po dwa dla każdej piersi. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego.

 

 

Czy jesteś w grupie ryzyka?

 

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi:

1. Rak piersi wśród członków rodziny ( stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z osobą chorą)

2. Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2

3. Wczesna miesiączka ( przed 12 rokiem życia)

4. Późna menopauza ( po 55 roku życia )

5. Późne urodzenie pierwszego dziecka ( po 35 roku życia ) lub jego brak

6. Krótkie karmienie piersią (Karmienie piersią jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed zachorowaniem na raka sutka)

7. Wcześniejsze leczenie z powodu raka piersi

8. Leczenie z powodu innych schorzeń piersi

9. Długoletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych ( ponad 8 lat )

 

Daj sobie szansę. Żyj!

Tak naprawdę wystarczyłoby stosować kilka podstawowych zasad profilaktyki, aby wygrać walkę z czasem i pokonać raka.

 

1. Samokontrola piersi od 20 roku życia ( jeden raz w miesiącu).

2. Badanie kliniczne piersi przez ginekologa, lekarza rodzinnego.

3. Pierwsze badanie mammograficzne w wieku 35 – 40 lat, a kolejne zgodnie z zaleceniem lekarza.

4. Kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia, które nie chorowały na nowotwór piersi  powinny regularnie uczestniczyć w profilaktycznych badaniach mammograficznych wykonywanych  co dwa lata.

5. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w piersiach, również w  przypadku – należy natychmiast zgłosić się do onkologa.

0 Comments
Leave a comment
NASZE WITRYNY

SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline